Magyarul nem hangzik ugyan jól, angolul viszont annál inkább: Wepi Frost Fans. Fantázianév, mely utal a fő mozgatórugóra: Weppert Sándor; a tavaszi fagyokra: „Frost”; valamint arra, hogy a „Fan” angol szó, mely több jelentéssel is bír.
Egyrészt utal a ventilátorra, azaz szélgépre, melyet Sándorék több éves munkával fejlesztettek ki. Másrészt itt a szó másik jelentése, ami „rajongó”!
Azaz: nagyon nagy eltökéltség, szinte rajongás kell ahhoz, hogy valakik kifejlesszék ezt a technológiát. És a közelmúltban zajlott néhány fagyvédelmi bemutató Wepinél, melyekre sok rajongó és érdeklődő jött el.
Ezek a fejlesztők több ágazatból kerültek ki Soltvadkerten: van közöttük mezőgazdasági mérnök, őstermelő, lakatos, légáramlástani szakember, növényvédő — no meg újságíró, fotós, filmes és más médiaszakember, akik a marketingért felelnek. Mert arra szükség van!
Fel hát egy hajnali túrára!
Na nem a hegyekbe, csak egy közeli körtésbe! És noha április derekán járunk, bizony, elkél a nagykabát!
Weppert Sándor birtokán vagyunk, Kiskunhalas-Bogárzópusztán. Soltvadkerttől fél óra autóval. Ez a hajnal egyike azon fagyos reggeleknek, melyek ismét sok gazdálkodó álmait temetik el egy évre. Vagy ahogy sokan mondják: már áprilisban leszüretelik az éves gyümölcstermést.
Talán más lesz a helyzet ebben a körtésben. Vajon miért és hogyan?
Ez egy 54 éves Kieffer körtés — mondja a tulajdonos.
Wepi — ahogy Soltvadkerten nevezik — meglehetősen fáradt: egész éjjel fűtöttek, locsoltak és kavarták a levegőt.
Nem hiába: a virágok jelentős részét sikerült megmenteniük, ráadásul erre az előre meghirdetett, reggeli bemutatóra több tucat gyümölcstermelő, szaktanácsadó és érdeklődő jött el. A körtés gazdája és a fagyvédelem megszervezője napfelkelte után mondta el tapasztalatait.
Célunk az, hogy megvédjük a fagytól ezt a 12 hektárnyi körtést — kezdte el a helyzet elemzését egy légkavaró gép alatt állva.
Ez a terület meglehetősen fagyzugos. Pontosan tudjuk, mikor hány fok van. 21 mérőállomás került kihelyezésre az ültetvényben. Többféle magasságban és távolságban mérünk. Fontos a mérések kiértékelése, hiszen abból következtethetünk az egyes módszerek hatékonyságára. Én egy telefonos applikáción mindent látok.
Ma éjszaka kb. -8,3 C fok volt a leghidegebb mért hőmérséklet a kontroll területen.
Idekint 4-5 fokkal hidegebb a levegő, mint Soltvadkerten.”
Weppert Sándor és szaktársai azt vallják, hogy a megoldás a hideg és a meleg levegő összekeverésében rejlik. Persze lehet és kell „csalni”: ha nincs elég meleg levegő a felső rétegekben, csinálni kell lent! Erre való a fűrészporos kályha és a parafingyertyák. Az egész világon ez a módszer az, ami jelenleg a fagyvédelem alapja. A szélgép mellet szól az az automatizálhatóság, emellett az üzemeltetése is olcsóbb, mint a többi technológia.
A most bemutatott légkavaró gép 3-4 év munkája!
11 méteres magasságával jelenleg ez a legmagasabb mobil szélgép Magyarországon, melyet Soltvadkerten készítettek el. A lábak 7 méter fesztávolságúak, melyek így megfelelő stabilitást biztosítanak. A fent lévő, 3 méter átmérőjű légcsavart villanymotor hajtja meg. A torony hidraulikusan ledönthető és így biztonságosan szállítható egy traktor vontatmányaként akár a gyümölcsösben, akár a közúton.
A gép megvásárlása és üzembe állítása még nem garancia!
Wepiék arra törekednek, hogy a tapasztalataikat is áradják a célközönségnek.
Az a céljuk, hogy minden termelő találja meg a földterületének és gyümölcsfajtájának megfelelő módszert. Vannak éjszakák, amikor elegendő a szélgép kavaró munkája, de azt is tudni kell, hogy az adott virágrügy hány fokot bír ki károsodás nélkül.
Ha a hőmérséklet ez alá megy, akkor fagyvédelmi, koronaalatti öntözést, valamint ültetvényfűtést kell alkalmazni.
Nem szabad elfelejteni, hogy az ember esetében is azt az életképesebb, aki jobb táplálásban részesült. A fagyvédelmének alapja a jól karbantartott gyümölcsös, melyhez folyamatos tápanyagellátás biztosítandó! Emeljük ki külön a kálium, a bór, a molibdén és a cink jelenlétét. Ezek megfelelő arányú jelenléte fontos a fagyvédelemnél.
Káposzta Lajos — Weppert Sándor
Fotó: Birofoto és Káposzta Lajos