hétfő, szeptember 26, 2022
spot_img
KezdőlapSoltvadkert hírekElsőáldozás a Soltvadkerti Római Katolikus Egyházközség templomában.

Elsőáldozás a Soltvadkerti Római Katolikus Egyházközség templomában.

Elsőáldozás: az Oltáriszentség első alkalommal történő vétele.

A gyermekkeresztség elterjedése vonta maga után az önálló ünneplését. A 19. században már általában fehérvasárnap zajlott az esemény.
Időpontja, 1215: a IV. lateráni zsinat az idejét az értelem használatához, a 7. életév tájához kötötte, amikor megfelelő oktatás után a gyermek már különbséget tud tenni az Oltáriszentség és a közönséges kenyér között és képes a gyónásra.

1946. III. 14: a Magyar Püspöki Kar elrendelte az egész országban, hogy az általános iskolások 1. osztályos tanulóit elsőáldozásra kell vezetni. Ez általában tavasszal, a húsvéti időben történt. Az 1930-as években még eleven szokás szerint elsőáldozásra a fiúk fekete, a leányok fehér ruhát, s néhol kisebb értéktárgyakat (órát, nyakdíszt) kapnak keresztszüleiktől, de tőlük kapják a fiúk a mellcsokrot és a leányok a virágkoszorút s ebéden is náluk vannak.

A vasárnapi szentmisében 14 gyermek járult először a szentáldozáshoz Soltvadkerten.

Foto: Tóth Tamás

-Hírdetés -

Friss cikkeink